location-icon

ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2B, 15-888 Białystok

contacts-icon

+48 85 871 00 49
inwestycje@aventusgroup.pl

location-icon

ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2B, 15-888 Białystok

contacts-icon

+48 85 871 00 49
inwestycje@aventusgroup.pl

365 dni Anny Kowalewskiej - czyli podsumowanie pierwszego roku na stanowisku Prezesa Aventus Group Polska

Aventus Group to jeden z najprężniej działających Fintech’ów na rynku pożyczek pozabankowych. W Polsce spółka działa od ponad 8 lat, a w swoim portfelu posiada dwie flagowe marki: SMART Pożyczka oraz Pożyczka PLUS, które należą do Topowych marek na polskim rynku. W kwietniu 2020 roku stanowisko Prezesa Spółki objęła Pani Anna Kowalewska, która zastąpiła dotychczasowego Prezesa Zarządu Edwina Milewskiego.

Anna Kowalewska - to doświadczony manager, z szeroką wiedzą z zakresu finansów i o dużym doświadczeniu na rynku pożyczek pozabankowych oraz w branży FinTech. Absolwentka Warszawskiej Głównej Szkoły Handlowej. Wcześniej była związana z branżą windykacyjną. Obecnie do jej zadań należy dalszy rozwój firmy i wdrażanie nowych rozwiązań, które przełożą się na dalszy rozwój biznesu. Niedawno Pani Prezes obchodziła pierwszą rocznicę pracy na nowym stanowisku i z tej okazji postanowiliśmy zadać Pani Prezes kilka pytań.

  • Stanowisko Prezesa niesie za sobą szereg wyzwań. Co według Pani było tym największym na przestrzeni minionego roku?

Największym wyzwaniem w minionym roku było przystosowanie systemu i strategii do nowych regulacji prawnych, które zostały wprowadzone w marcu 2020 roku przez Rząd w ramach “Tarczy antykryzysowej”. Wszystkie firmy, z którymi współpracuje Aventus Group zdawały sobie sprawę z faktu, jak dotkliwe konsekwencje mogą mieć dla biznesu ograniczenia, które wprowadzała regulacja, ale również Aventus posiadał pełną świadomość jak optymalnie dostosować nasze usługi z myślą o naszych Klientach. Mamy bardzo dobre relacje z naszymi partnerami biznesowymi i z żadnym z nich nie zaprzestaliśmy naszej działalności w tym trudnym czasie. Podczas tych specyficznych warunków covidowych, przystosowanie naszej firmy do pracy zdalnej nie było dla nas problemem. Wszystkie osoby, które pracują w Aventus Group są przyzwyczajone do dynamicznych i elastycznych zmian. Stale wdrażamy nowe rozwiązania i podnosimy standard naszych usług, tak aby odpowiadać na potrzeby rynku. Zarządzanie w kryzysie nie jest mi obce, bardzo dobrze się w tym odnajduję. Uważam, że wygraliśmy naszą elastycznością z innymi firmami. Niektóre podmioty całkowicie zaprzestały swoją działalność i zatrzymały akcję pożyczkową.  

  • Pani początki w branży pożyczek pozabankowych to sektor windykacji. Jakie umiejętności ze wcześniejszego stanowiska, które Pani piastowała postrzega jako najcenniejsze w pracy na nowym stanowisku?

Myślę, że kluczową umiejętnością na tym stanowisku jest zarządzanie ludźmi i rozumienie ich potrzeb. Praca w sektorze windykacji niewątpliwie uzbroiła mnie w odpowiednie know-how w tej tematyce. Wiedza ta pomogła mi podczas kryzysu, kiedy musieliśmy zmienić podejście do klienta i zmniejszyć ryzyko. To właśnie świadomość Klienta, jaką zdobyłam podczas pracy w windykacji - czyli kim jest klient firm pożyczkowych, z jakimi problemami się boryka, czy ma problem ze spłacaniem zobowiązań - przyniosła bezpieczeństwo i uniknęliśmy ryzyka. Dzięki temu możemy nadal działać i rozwijać firmę. Nie chcemy narażać klientów na pogłębianie się w spiralę zadłużenia, ponieważ pożyczkodawcy dbają o zdolność kredytową klientów.

  • Tarcza antykryzysowa, która weszła w życie w marcu 2020 roku miała istotny wpływ na branże pozabankową. Jak Pani wspomniała, liczne podmioty zawiesiły działalność w 2020 roku, a inne mocno ograniczyły swoje działania. Jak do tej sytuacji podczas pandemii dostosował się Aventus?

Moje pierwsze działania, jakie podjęłam w ramach objętego stanowiska i zaplanowanej strategii, polegały na wznowieniu i zabezpieczeniu akcji pożyczkowej, realizowanej za pośrednictwem Aventus poprzez nasze brandy pożyczkowe. Jest to główny dochód dla Aventus i współpracujących z nim firm. Strategia została przyjęta przeze mnie w porozumieniu z udziałowcami firm. Cały czas byliśmy w stałym kontakcie i przekonaliśmy inwestorów i współpracujące z nami firmy pożyczkowe do tego, że musimy zadziałać zupełnie inaczej, nie patrząc na to jak zachowuje się cały sektor i konkurencja. W momencie kryzysu łatwo jest doprowadzić firmę do upadku, jednak przy umiejętnym zarządzaniu, kryzys to także szansa na obranie azymutu na sam szczyt i umożliwienie firmie osiągania znakomitych rezultatów. Moim celem podczas objęcia funkcji Prezesa było wejście Aventus do TOP 3 w sektorze. I w tym miejscu obecnie się znajdujemy. Rynek jest elastyczny i cały czas się zmienia. Oczywiście to nie jest tak, że dana firma może zostać w tym samym miejscu. Jest to ciągła praca i udoskonalanie produktów. W tych czasach klienci w sposób szczególny potrzebowali naszego wsparcia jako firm pożyczkowych, ponieważ banki znacząco ograniczyły finansowania i kredytowania, a my nie mogliśmy zostawić klientów z pustymi rękami.

  • Poprzedni rok był podyktowany pandemią koronawirusa, jednak w przypadku Aventus Group był on również pełny pozytywnych informacji. Jaki sukces w minionym roku uważa Pani za największy?

Mieliśmy bardzo dużo wyzwań i sukcesów. Za największy sukces Aventusa w minionym roku uznaję bardzo dobre wyniki finansowe. Dodatkowo rozwinęliśmy się dużo bardziej w kryzysie niż w poprzednich latach. Cały czas rozwijamy się, zatrudniamy nowych specjalistów i co najważniejsze optymalizujemy nasze procesy. To co jest dla mnie bardzo istotne w Aventus to elastyczność, nastawienie na rozwiązania technologiczne. Nasz proces obsługi Klienta jest zautomatyzowany, dzięki temu wzrasta zadowolenie klienta, a sama usługa jest szybka i skuteczna. Staliśmy się bardzo dużą firmą, która liczy się na rynku.

  • Wkrótce nastąpi zniesienie restrykcji jakie naniosła na branżę “Tarcza antykryzysowa”. Jakie upatruje Pani zmian na rynku w związku z tym? Jakie są szanse i zagrożenia dla Aventus?

Jeżeli chodzi o tarcze i limity to jestem przekonana, że wszystkie firmy bardzo czekają na zniesienie obostrzeń. Pomimo, iż Aventus w czasie ograniczeń i niskiego limitu kosztów nałożonego przez Rząd poradził sobie znakomicie, to nie ukrywajmy, że był to bardzo trudny i wymagający czas dla całej branży. Koniecznym było umiejętne alokowanie środków finansowych, sterowanie ryzykiem, zdwojona uwaga na aspekt efektywności kosztowej. Ja, tak jak i inni prezesi czekam na zniesienie restrykcji. Co do samych szans – liczę na powrót do normalnej działalności, gdzie będziemy mogli w pełni funkcjonować jako firma oferująca usługi pożyczkowe. Nie widzę żadnych zagrożeń dla Aventusa, poza tymi, które mogłyby wynikać z kolejnych regulacji prawnych.

  • Aventus Group to mocno rozwijająca się firma w sektorze FinTech. Jaki jest dalszy plan rozwoju Aventus Group?

Mamy bardzo dużo planów jeśli chodzi o Aventus Group i poszerzenie swojej działalności, jednak obecnie pozostawię to jako tajemnicę. Określiliśmy plan rozwoju na najbliższe kilka lat, który jest bardzo szczegółowo rozpisany. Bardzo mocno inwestujemy w rozwój oprogramowania, idziemy w kierunku fintechowych rozwiązań. Robimy wszystko krok po kroku, cały czas trzymając się określonego planu. Tak robiliśmy przez ostatni rok i taki kierunek obraliśmy na kolejne lata. Myślę, że rynek będzie zaskoczony tym, jakie mamy plany na przyszłość, ale o szczegółach poinformujemy, kiedy będą one zrealizowane. Z natury lubię pozytywnie zaskakiwać i taki też jest i będzie Aventus.

  • Czego możemy Pani życzyć w związku z kolejnymi latami pracy w Aventus?

Tylko i wyłącznie rozwoju. Jeżeli chodzi o same struktury Aventus to, żeby zostały one zachowane, bo budowanie ich kosztowało nas bardzo dużo czasu i wysiłku. Aventus to firma wyznaczająca obecne trendy w sektorze pożyczkowym. Stawiamy na rozwój technologii, SmartData i doskonalenie w zakresie prowadzonej działalności FinTech. Oczywiście ta praca dotycząca rozwoju technologicznego nigdy się nie kończy, ponieważ cały czas wchodzą nowe technologie i my, jako pierwsi, chcemy z nich korzystać i oferować je naszym Klientom. To co wyróżnia Aventus to nastawienie ludzi na kulturę organizacyjną. To nie jest tak, że tylko Kadra Menedżerska czy Prezes tworzy firmę, to ludzie tworzą Aventusa jako całość.

  • Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w pracy.

Dziękuję.