location-icon

ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2B, 15-888 Białystok

contacts-icon

+48 85 871 00 49
inwestycje@aventusgroup.pl

location-icon

ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2B, 15-888 Białystok

contacts-icon

+48 85 871 00 49
inwestycje@aventusgroup.pl

WYWIAD: Nie wszyscy Polacy opanowali sztukę pożyczania

W wywiadzie dla Law Business Quality prezes zarządu Aventus Group opowiedział między innymi o tym, jak powinna być prowadzona edukacja finansowa w Polsce i jak odpowiedzialnie pożyczać.

Odpowiedzialne pożyczanie to ważna kwestia, na której powinni się skupić nie tylko pożyczkodawcy, ale również pożyczkobiorcy. Na te aspekty prezes zarządu Aventus Group zwracał uwagę podczas wywiadu udzielonego dla magazynu Law Business Quality.

„Można powiedzieć, że nie wszyscy do końca opanowaliśmy sztukę pożyczania. Chodzi o to, że pożyczać powinniśmy z głową – to znaczy, że należy dokładnie zweryfikować firmę udzielającą pożyczki. Jeżeli chodzi o edukację finansową – Polaków nikt nie uczy praktycznych rzeczy związanych z pożyczaniem. Nie mówi się głośno o tym, że za każdym razem jak pożyczamy pieniądze, musimy się dobrze zastanowić, czy naprawdę ich potrzebujemy. Pożyczka to nie jest prezent i każdy powinien być świadomy, że powinna być spłacona.

Kolejnym ważnym aspektem, który często jest w głowie pożyczkobiorcy pomijany, jest to, że jeżeli mamy pożyczyć tylko po to, aby pieniądze wydać na rzeczy, których nie potrzebujemy, a potem zastanawiać się, skąd wziąć na spłatę, to nie jest dobry pomysł. Pożyczki co do zasady powinny być przeznaczone na konkretny wydatek.”

Pożyczać powinniśmy z głową

W wywiadzie padło również pytanie o poziom edukacji finansowej Polaków i o pomysły na to, jak wiedzę na temat odpowiedzialnego pożyczania można by było uczynić bardziej dostępną. Bo tę aktualnie posiadają osoby, które są zainteresowane pożyczkami online, a mimo tego decyzja o pożyczce czasami bywa podjęta zbyt pochopnie.

Edwin Milewski w trakcie rozmowy z dziennikarką Olivią Drost opowiedział również o tym, w jaki sposób powinniśmy wybierać pożyczkodawcę – a nie zawsze jest to prosty wybór, bo na wiele rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę. Nie tylko na to, czy oferta jest w naszej opinii korzystna. Ważne, o ile nie najważniejsze jest także to, żeby zweryfikować firmę, od której decydujemy się pożyczyć pieniądze.

„Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy klient już na samym początku procesu wnioskowania ma dostęp do wszystkich umów i regulaminów. W rzetelnej firmie nie ma żadnych ukrytych gwiazdek i zapisów. Oprócz tego, powinniśmy również zweryfikować, czy firma odpowiednio dba o bezpieczeństwo danych osobowych swoich klientów – chociażby poprzez wdrażanie certyfikatów SSL. Dobrze też dowiedzieć się, czy firma jest zrzeszona w PZIP (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych) i stosuje się do zasad dobrych praktyk.”

Czy trzeba się obawiać pożyczek krótkoterminowych?

Na temat pożyczania w instytucjach pozabankowych możemy znaleźć wiele negatywnych opinii, a wszystko to za sprawą firm, które kojarzymy z ogłaszania się na słupach. A tymczasem działalność rzetelnych pożyczkodawców znacznie odbiega od takich praktyk. Nasze portale, jak na przykład Pożyczka Plus, są tworzone z myślą o Kliencie - jego wygodzie i bezpieczeństwie.

”W rzeczywistości nasza działalność podlega przepisom i funkcjonujemy zgodnie z prawem, które określa maksymalny koszt pożyczki na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim z marca 2016 roku”

Z wywiadu możemy się również dowiedzieć, kto najczęściej sięga po pożyczki krótkoterminowe, jak wygląda weryfikacja klienta, oraz jakie są plusy i minusy pożyczania przez Internet.

Cały wywiad można przeczytać: tutaj